Bolton’dan İran’la İş Yapan Avrupalı Şirketlere Kötü Haber

Amerika Başkanı Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton İran’la iş yapan Avrupalı şirketlere Amerika’nın yaptırım uygulama olasılığını ‘muhtemel’ olarak niteledi.

Bolton bu açıklamayı Amerikan CNN televizyonuna yaptı.

Bolton, Amerika’nın yaptırım uygulayıp uygulamayacağı konusundaki soruya cevaben, “Bu muhtemel. Bu diğer hükümetlerin davranışlarına bağlı” dedi.

Bolton, “Sanırım Avrupalılar bizimle birlikte olmalarının kendi çıkarlarına olduğunu görecekler” ifadesini kullandı.

Bolton, Başkan Trump’ın İran’da rejim değişikliği arayışında olabileceği ya da Amerikan ordusunun İran’ın nükleer tesisilerine saldırı düzenleme ihtimaliyle ilgili sorulara doğrudan yanıt vermedi.

Bolton, “Ben ulusal güvenlik konusunda karar alıcı değilim Trump kararı alır ve benim verdiğim tavsiye onunla benim aramdadır” dedi.

Pompeo umutlu

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise ilerleyen günlerde işe yarayan bir anlaşmanın ortaya çıkacağından umutlu olduğunu kaydetti.

Pompeo Fox News Sunday’e yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki günler ve haftalarda dünyayı İran’ın kötü davranışlarından koruyacak, sadece nükleer programından değil onların füze programlarından ve kötü davranışlarından da koruyacak bir anlaşmanın ortaya çıkacağına umudum var” dedi.

Amerika, İran’la Batılı ülkeler arasında 2015’te varılan nükleer anlaşmadan çekileceğini açıklamıştı.

Muharrem İnce'nin Rize mitinginde kavga! Erdoğan pankartı açılınca...Muharrem İnce’nin Rize mitinginde kavga! Erdoğan pankartı açılınca…
Erdoğan'dan seçim yorumu: Bu seçimde ne mi olacak?Erdoğan’dan seçim yorumu: Bu seçimde ne mi olacak?
Fatih Portakal: Erdoğan Muharrem İnce'ye o soruyu nasıl sorar?Fatih Portakal: Erdoğan Muharrem İnce’ye o soruyu nasıl sorar?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir